Τετραήμερη εκπαιδευτική εκδρομή στην Κέρκυρα πραγματοποίησαν οι μαθητές της Β΄ τάξης του σχολείου στο διάστημα από 8 έως 11 Απριλίου 2022. Στη διάρκεια της εκδρομής οι μαθητές είχαν την ευκαιρία στο πλαίσιο του μαθήματος Αγγλικών να επισκεφτούν το Ιόνιο Πανεπιστήμιο, στο Τμήμα Ξένων Γλωσσών, Μετάφρασης και Διερμηνείας και παράλληλα να επισκεφθούν σημαντικά μνημεία όπως το Παλαιό Φρούριο από όπου μπορεί κανείς να θαυμάσει τη θέα του νησιού, τις εκκλησίες του Πολιούχου Αγίου Σπυρίδωνα καθώς και την Ι.Μ. της Παναγίας των Βλαχερνών στο όμορφο Ποντικονήσι, το παλάτι του Μon Repo, την Παλαιοκαστρίτσα και να περιηγηθούν στα γραφικά καντούνια του νησιού.

Η καλή διάθεση όλων, ο καλός για την εποχή καιρός και κυρίως η περιεκτική, λεπτομερειακή και η εξαιρετικά ενδιαφέρουσα ξενάγηση από τους συνοδούς-εκπαιδευτικούς του σχολείου, συνέβαλαν ώστε η εκπαιδευτική αυτή εκδρομή να στεφθεί από επιτυχία.

Τους 54 μαθητές συνόδεψαν οι εκπαιδευτικοί κκ. Μάγγου Χριστίνα, Οικονόμου Δημήτρης, Τσατσαρώνης Δημήτρης και Κοσμάνου Αγγελική.