Το ιστορικό του σχολείου

Το σχολείο ιδρpastarchivesύθηκε το 1972 ως 3ο Εξατάξιο Γυμνάσιο Αρρένων, από την 1η Σεπτεμβρίου 1976 ως τριτάξιο Λύκειο Αρρένων και από την 1η Σεπτεμβρίου 1979 έγινε μικτό σχολείο με την επωνυμία 3ο Λύκειο Λάρισας.
Αρχικά στεγαζόταν στο κέντρο της Λάρισας στο κτήριο του 1ου Αρρένων. Λίγο πριν τα Χριστούγεννα του 1980 έγιναν τα εγκαίνια του νέου κτηρίου στα Ηπειρώτικα στο τέρμα της οδού Καρδίτσας. Το σχολείο λειτούργησε από το Γενάρη του 1981 στο νέο κτήριο.  Από το 1983 στο δεύτερο κτήριο του σχολείου λειτουργεί το ΕΚΦΕ Λάρισας με υπεύθυνο έως και το Σεπτέμβριο 2010 τον φυσικό Σπύρο Χόρτη.

Διευθυντές του σχολείου διετέλεσαν οι : Ταξιλτάρης Νικόλαος φιλόλογος, Κοντούλη Έλλη φιλόλογος, Ιωαννίδης Ζαχαρίας μαθηματικός, Ψύλλας Ιωάννης μαθηματικός, Δαλαμπύρας Στέφανος θεολόγος, Μακρυγιάννης Ελευθέριος θεολόγος, Γεωργοπαπαδάκου Έλλη φιλόλογος, Ρίζου Βασιλική φυσικός, Τζωίτου Ευφροσύνη θεολόγος, Χλωρός Κωνσταντίνος θεολόγος, Ανδρεάδης Δημήτρης, φιλόλογος, Παπαγεωργίου Βαρβάρα μαθηματικός, Αναστασοπούλου Φρόσω φιλόλογος,  Καγιάβη Κωνσταντίνα γαλλικής φιλολογίας, Γρίβα Λευκή φιλόλογος, Βαρδακώστας Βασίλειος φιλόλογος, Κλέτσας Χρήστος γυμναστής, Μπαλμπούζης Ζήσης μαθηματικός, Πουρνάρα Δέσποινα φιλόλογος, Γκαραφλής Δημήτριος μαθηματικός, Γούλας Αθανάσιος φιλόλογος, Κολλάτου Μαρίνα αγγλικής γλώσσας.

Από τον Ιούλιο 2023 διευθυντής του σχολείου είναι ο κ. Τανός Ηλίας, φυσικός.

* την καταγραφή του ιστορικού μέχρι το 2010 έκανε ο Θωμάς Ψύρρας (φιλόλογος, καθηγητής του σχολείου μέχρι το Σεπτ. 2010)