Η Β΄ τάξη του 3ου Λυκείου πραγματοποίησε εκπαιδευτική επίσκεψη στο Εθνικό Αστεροσκοπείο Αθηνών την Τετάρτη 23-11-22 στο πλαίσιο του μαθήματος των μαθηματικών. Συγκεκριμένα οι μαθητές/μαθήτριες επισκέφθηκαν το Κέντρο Επισκεπτών Πεντέλης. Η περιοχή είναι καταπράσινη (αν εξαιρέσουμε, βέβαια, τις καμένες περιοχές που σταματάνε στα πρώτα σπίτια) και με εντυπωσιακή θέα ως τη θάλασσα του Πειραιά.

Στο ιστορικό κτίριο υποδέχτηκαν τους μαθητές/μαθήτριες και τους συνοδούς καθηγητές το επιστημονικό προσωπικό του Κέντρου που τους ενημέρωσε και τους ξενάγησε στο χώρο. Η ενημέρωση περιελάμβανε τρείς ενότητες. Αρχικά, στο ισόγειο άκουσαν και έμαθαν για τη σύσταση, τις διαστάσεις του ήλιου και των άλλων πλανητών του ηλιακού μας συστήματος και τις αποστάσεις που χωρίζουν τα διάφορα αστρικά σώματα όπως π.χ. ότι ο ήλιος απέχει από τη γη 8 λεπτά φωτός δηλ. περίπου 150.000.000 χιλιόμετρα! Επίσης, ότι τα νέα για τη γη δεν είναι τόσο καλά, αφού σε…4,5 δισεκατομμύρια χρόνια ο ήλιος θα καταρρεύσει και η γη θα γίνει μια μεγάλη έρημος!

Στη συνέχεια παρακολούθησαν μια ολιγόλεπτη ταινία σχετικά με τον πλανήτη Κρόνο και τους δακτυλίους του. Ο άνθρωπος πραγματοποίησε διαστημικές αποστολές στον Κρόνο και μελέτησε το έδαφος των δορυφόρων του, όπως του Εγκέλαδου και τους δακτυλίους του. Το διαστημικό όχημα, αφού έστειλε πολλά δεδομένα στους επιστήμονες της γης…έπεσε ηρωικά στην επιφάνεια του Κρόνου.

Και τέλος η ξενάγηση συνεχίστηκε και τελείωσε στο δεύτερο όροφο του κτιρίου, ο οποίος είναι ένα μεγάλο ασανσέρ και όπου υπάρχει ένα τηλεσκόπιο βάρους 6 τόνων που εντυπωσίασε μαθητές/μαθήτριες και τους/τις συνοδούς καθηγητές/τριες.

Η επίσκεψη αυτή κατέδειξε τόσο τη μικρότητα του ανθρώπου μπροστά στα μεγέθη του Σύμπαντος όσο και το μεγαλείο του, γιατί τα επιτεύγματά του και στη μελέτη του διαστήματος είναι ασύλληπτα.

Η μέρα κύλησε εποικοδομητικά και ευχάριστα, αφού όλες και όλοι γνώρισαν έναν χώρο μοναδικό και η συμμετοχή των μαθητών/μαθητριών στην εκπαιδευτική αυτή επίσκεψη και στις συζητήσεις που έγιναν στο χώρο του Αστεροσκοπείου φανερώνει το ενδιαφέρον τους για αυτόν τον επιστημονικό τομέα.

Αρχηγός και υπεύθυνος για την οργάνωση της εκπαιδευτικής αυτής επίσκεψης ήταν ο εκπαιδευτικός Ζάχος Νικόλαος και συνοδοί καθηγητές/καθηγήτριες οι Θανασέλος Αθανάσιος, Μουστάκας Παναγιώτης, Τασιοπούλου Ευδοξία.