Τη Δευτέρα 3 Οκτωβρίου 2016 πραγματοποιήθηκαν στο σχολείο μας αθλητικές εκδηλώσεις στα πλαίσια της 3ης Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού.

Το σύνθημα των εκδηλώσεων για φέτος ήταν «Νοιώσε τη χαρά της άθλησης χωρίς το άγχος της νίκης και το φόβο της αποτυχίας: Αθλητισμός - Δικαίωμα για όλους».

Οι μαθητές και μαθήτριες πήραν μέρος στις εκδηλώσεις μαζικά, συμμετέχοντας σε 6 ομάδες μπάσκετ, 6 ομάδες βόλεϊ και 8 ομάδες ποδοσφαίρου, ενώ το ενδιαφέρον μεγάλου αριθμού μαθητών και μαθητριών συγκέντρωσαν και ατομικά αθλήματα, όπως το πινγκ-πονγκ. Αξιοσημείωτη ήταν και η συμμετοχή τους στο σκάκι, καθώς και στην ομάδα εικαστικής δημιουργίας που απέδωσε 4 αφίσες με σχετικό θέμα.

Η Δευτέρα 3 Οκτωβρίου αποτέλεσε για τη σχολική μας κοινότητα μέρα γιορτής με κυρίαρχο το πνεύμα της ευγενούς άμιλλας και του ενθουσιασμού από τη χαρά της συμμετοχής.