Με αφορμή την 9η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού - Ευρωπαϊκή Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2022 με κοινό σύνθημα «ΑΘΛΗΣΗ κάθε μέρα, ΥΓΕΙΑ μια ΖΩΗ» το σχολείο μας πραγματοποίησε σχετικές δράσεις.

Οι δράσεις συναποφασίσθηκαν από τον καθηγητή Φυσικής Αγωγής κ. Κυρίτση Δημήτριο και τους εκπαιδευτικούς των άλλων ειδικοτήτων. Πιο συγκεκριμένα την Παρασκευή 30 Σεπτεμβρίου οι μαθητές/μαθήτριες επισκέφθηκαν το Αθλητικό Κέντρο Νεάπολης και συμμετείχαν στις εξής αθλητικές δραστηριότητες:

α) Beach volley: συμμετείχαν 102 μαθητές/τριες. Για την επίβλεψη τους υπεύθυνες ήταν οι εκπαιδευτικοί Πουρνάρα Φ., Μπούρη Ι, Παπαδημητρίου Α.
β) Μπάσκετ: συμμετείχαν 34 μαθητές/τριες. με υπεύθυνους τους εκπαιδευτικούς Καφφέ Κ., Καραλή Β.
γ) Τένις: συμμετείχαν 8 μαθητές/τριες με υπευθύνους τους εκπαιδευτικούς Κυρίτση Δ., Χριστώνη Ζωή, Μουστάκα Π.
δ) Ποδόσφαιρο: συμμετείχαν 31 μαθητές με υπεύθυνους τους εκπαιδευτικούς Ζάχο Ν., Κατσιώτη Ε., Οικονόμου Δ.
ε) Επίσκεψη στο Διαχρονικό Μουσείο Λάρισας: συμμετείχαν 50 μαθητές/τριες, οι οποίοι περπάτησαν μέχρι το Μουσείο και ενημερώθηκαν για τις αθλητικές δραστηριότητες των Θεσσαλών στην αρχαιότητα μέσα από τα εκθέματα του μουσείου. Υπεύθυνες καθηγήτριες Λιόντου Αικ, Τασιοπούλου Ε.

Η 9η ημέρα σχολικού αθλητισμού ολοκληρώθηκε χωρίς κανένα πρόβλημα με τη μαζική συμμετοχή των μαθητών/μαθητριών οι οποίοι/ες έπαιξαν ομαδικά, διασκέδασαν και κατενόησαν για μια ακόμα φορά την αξία της άθλησης.