Την Παρασκευή 10 Φεβρουαρίου 2023 πραγματοποιήθηκε ο τελικός αγώνας μπάσκετ αγοριών του σχολικού πρωταθλήματος Λυκείων του νομού Λάρισας στο κλειστό γήπεδο του Αλκαζάρ.
Η ομάδα του 3ου Λυκείου σε ένα συναρπαστικό αγώνα κέρδισε την αντίστοιχη ομάδα του 2ου Λυκείου και σήκωσε το κύπελο πανηγυρίζοντας θριαμβευτικά τη νίκη της σε ένα κατάμεστο γήπεδο προβάλλοντας έτσι τις αξίες του σχολικού αθλητισμού και του «εὖ ἀγωνίζεσθαι».

Η ομάδα αποτελούμενη από τους μαθητές Γιακούλα Χρήστο, Ευθυμιάδη Παναγιώτη, Βλαχάκη Σωτήρη, Καμπούρη Χρήστο, Μιχόπουλο Εμμανουήλ, Παπαϊωάννου Αριστείδη, Πλιάτσικα Αθανάσιο, Σκρέκα Λάμπρο, Ζορμπά Στέφανο, Βελέντζα Ευάγγελο με προπονητή τον κ. Κυρίτση Δημήτρη αποθεώθηκαν από τους υπόλοιπους μαθητές του σχολείου, οι οποίοι με τη συνοδεία των εκπαιδευτικών κατέκλυσαν το γήπεδο και παρακολούθησαν τον αγώνα.

Η σχολική κοινότητα του 3ου ΓΕΛ συγχαίρει τους μαθητές μας και τον προπονητή τους και τους εύχεται καλή επιτυχία στην επόμενη φάση του Πανελλήνιου σχολικού πρωταθλήματος.