Στο πλαίσιο των εκπαιδευτικών δραστηριοτήτων του σχολείου μας, πραγματοποιήθηκε στο τμήμα Α2 στις 12/02/2024 ένα εξαιρετικά ενδιαφέρον βιωματικό εργαστήριο με θέμα την πρόληψη και την αντιμετώπιση της εξάρτησης, παρέχοντας στους μαθητές τις δεξιότητες και την ευαισθητοποίηση που χρειάζονται για να γίνουν ενημερωμένοι, συνειδητοί και υπεύθυνοι πολίτες.

Με συντονιστή τον κ. Χρήστο Πιτσίλκα εκπρόσωπο του Κέντρου Πρόληψης ΠΕ Λάρισας -ΟΚΑΝΑ, και υπεύθυνο καθηγητή του τμήματος τον κ. Μπλέτα Αντώνη το εργαστήριο αποτέλεσε μια μοναδική ευκαιρία για τους μαθητές να εξοικειωθούν με τα συμπτώματα, τις αιτίες και τις συνέπειες της εξάρτησης από διάφορες ουσίες και συμπεριφορές. Μέσα από παιγνίδια, συζητήσεις και σενάρια, οι μαθητές ενθαρρύνθηκαν να αναγνωρίσουν τις πιθανούς κινδύνους και να αναπτύξουν δεξιότητες για την αντιμετώπισή τους.

Μέσα από την ενεργή συμμετοχή τους, οι μαθητές κατάλαβαν πώς η εξάρτηση μπορεί να επηρεάσει τη ζωή τους και τη ζωή των ανθρώπων γύρω τους, καθώς και τον τρόπο με τον οποίο μπορούν να προσφέρουν υποστήριξη σε αυτούς που μπορεί να την χρειάζονται. Επίσης, είχαν την ευκαιρία να επικοινωνήσουν ανοιχτά τις ανησυχίες και τις ερωτήσεις τους σχετικά με το θέμα, λαμβάνοντας πολύτιμες πληροφορίες και υποστήριξη από τον ειδικό συντονιστή.