Η υπεύθυνη επαγγελματικού προσανατολισμού της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Λάρισας  κα. Κουτσοπούλου Φωτεινή, πραγματοποίησε στις 29 Μαρτίου 2024 ενημέρωση των μαθητών της Α' τάξης του 3ου Λυκείου Λάρισας. Κατά τη διάρκεια της ομιλίας πραγματοποιήθηκαν:

• Διαδραστική αφήγηση για την ενθάρρυνση των μαθητών στη λήψη αποφάσεων με γνώμονα τα πραγματικά τους ενδιαφέροντα.
  • Παρουσίαση των επιλογών και δυνατοτήτων επαγγελματικής αποκατάστασης και ακαδημαϊκής πορείας μέσω των ΓΕΛ και ΕΠΑΛ.
  • Παρουσίαση ενδεικτικών παραδειγμάτων σχολών με τα ιδιαίτερα προαπαιτούμενά τους (σώματα ασφαλείας, σχολές φυσικής αγωγής κτλ)
  • Συζήτηση με τους μαθητές για επίλυση αποριών και προβληματισμών για την επιλογή τμήματος/προγράμματος σπουδών.