Οι καθηγήτριες του σχολείου μας, Χατζή Κωνσταντινιά και Γούναρη Χριστίνα επιμορφώθηκαν σε ένα πολύωρο σεμινάριο του Π.Ε.Ε.Κ.Π.Ε.και πιστοποιήθηκαν στην "Κλιματική αλλαγή". Η κυρία Χατζή Κωνσταντινιά ανέλαβε τη διάχυση όλων των πληροφοριών του σεμιναρίου προς τους μαθητές και μαθήτριες του Α3.

Όλοι μαζί υλοποίησαν τη δράση για την Κλιματική Αλλαγή παίζοντας βιωματικά παιχνίδια για την προστασία από τα ακραία καιρικά φαινόμενα, quiz, δημιουργία κολλάζ, συζητήσεις, παρακολούθηση σχετικών videos με κεντρικό ομιλητή τον Δρ. Ευθύμιο Λέκκα, καθηγητή Δυναμικής Τεκτονικής και Εφαρμοσμένης Γεωλογίας, και άλλους εξέχοντες ομιλητές.

Στόχος της δράσης είναι να κατανοήσουν τα παιδιά πώς η Κλιματική αλλαγή μπορεί να επηρεάσει την καθημερινή τους ζωή, η ευαισθητοποίηση τους σε όλα τα επίπεδα, όπως επίσης και τρόποι προσαρμογής και προφύλαξης ανάλογα με τις ακραίες καιρικές συνθήκες.