Στις 6 και 20/3/2024 πραγματοποιήθηκε βιωματική δράση στους μαθητές της Γ’ τάξης του 3ου ΓΕΛ Λάρισας με θέμα «διαχείριση άγχους εξετάσεων – επίδοσης» από την ψυχολόγο του σχολείου μας Άννα Δημοσθένη.

Αρχικά, έγινε γνωριμία με τους μαθητές. Στη συνέχεια πραγματοποιήθηκε συζήτηση για το επίπεδο του στρες που βιώνουν λόγω των πανελληνίων εξετάσεων και δόθηκαν εργαλεία – ασκήσεις ενδυνάμωσης. Απώτερος σκοπός της δράσης υπήρξε η έκφραση δύσκολων - αρνητικών συναισθημάτων που απορρέουν από το άγχος των πανελληνίων εξετάσεων, η εξωτερίκευση της ανασφάλειας και η αποτελεσματικότερη διαχείριση τους.

Μέσα από τις ασκήσεις δόθηκε η δυνατότητα να εξασκήσουν δεξιότητες αυτογνωσίας, να ενισχύσουν την αυτοπεποίθηση τους, να αποκτήσουν εμπιστοσύνη στις ικανότητες τους, να ανακαλύψουν τις επιθυμίες – στόχους τους, καθώς και να αναπτύξουν το υποστηρικτικό τους δίκτυο. Επιπλέον, υπήρξε η ευκαιρία για επανεκτίμηση των αποθεμάτων, διερεύνηση των επιτευγμάτων τους και για επαναδιαπραγμάτευση των προσωπικών τους επιδιώξεων. Τέλος, ζητήθηκε από όποιον επιθυμεί να διενεργηθεί ατομική συνεδρία.